Vijesti 2018. godina

PATRON VOJNE KAPELANIJE I PREDBOŽIĆNO OKUPLJANJE U BANJOJ LUCI

U vojarni „Kozara“ u Banjoj Luci nalazi se kapelica Bezgrešnoga začeća Blažene Djevice Marije, nebeske zaštitnice ove vojne kapelanije. U njoj vjernike na Misama okupljaju fra Miroslav Kljajić, vojni kapelan pripadnika zračnih snaga, i don Marijan Stojanović, koji je dušobrižnik ostalih vojnika katolika u toj velikoj vojarni i Doboju.

Blagdan svoje nebeske zaštitnice ova kapelanija obilježila je 13. prosinca 2018. Svetom misom, koju je predvodio vojni biskup u Bosni i Hercegovini mons. Tomo Vukšić, u koncelebraciji sa sedam svećenika. Liturgijsko pjevanje animirale su časne sestre Klanjateljice Krvi Kristove, čija družba je nekada upravo na području današnje vojarne imala svoj veliki samostan, kojega su komunističke vlasti najprije nacionalizirale a kasnije, zajedno s lijepom samostanskom crkvom, i srušile.

U svojoj propovijedi biskup Vukšić je likove bezgrešne Bogorodice i svetog Ivana Krstitelja, koji dominiraju biblijskim čitanjima u vrijeme Došašća, povezao upravo s tim liturgijskim vremenom priprave za Isusovo rođenje i duhovni susret s njim. Krstitelj propovijedao obraćenje, kao preduvjet za dostojan susret s Isusom, i navijestio njegov dolazak, a Blažena Djevica Marija ga je rođenjem darovala ljudima kao spasitelja. Tako je potrebno, kazao je biskup, da svaki vjernik Došašće doživi kao vrijeme svog obraćenja i poziv da živi bez grijeha, a svoje životno poslanje da živi kao propovjednik i svjedok Isusa spasitelja te da na takav način u duhovnom smislu pripravlja Isusovo rođenje u dušama i savjestima ljudi.

Nakon Svete mise poseban organizacijski odbor, na čelu s pukovnikom Slavenom Hrkaćom, priredio je obilan predbožićni domjenak, na koji se odazvalo oko 300 gostiju. Među njima su bili također brojni pravoslavci i muslimani, te hrvatski generali Ivica Jerkić, Marko Stojčić i Tomo Kolenda i drugi predstavnici crkvenog, društvenog, političkog i gospodarskog života u Banjoj Luci. Na početku prijema gostima su se obratili pukovnik Hrkać i biskup Vukšić, koji je pozdravio ovakva susretanja kao važne znakove, da su dogovor i zajedništvo, uz stvarno poštivanje razlika i svačijega vjerskog i narodnog dostojanstva, ipak mogući i, zazivajući Božji blagoslov, pozvao i druge da se ugledaju na ovakve primjere prijateljstva.

KTA
Banja Luka, 14. prosinac 2018.