Vijesti 2019. godina

BLAGOSLOV KAPELE U ŽUPI POHODA BDM U BANJOJ LUCI

U utorak, na blagdan sv. Juraja mučenika, 23. travnja 2019. u župi Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci, pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren predvodio je Euharistijsko slavlje i blagoslovio obnovljenu kapelu posvećenu sv. Jurju u banjolučkom naselju Pavlovac (Lauš).

Župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap uputio je riječi pozdrava i dobrodošlice biskupu Marku i okupljenim vjernicima.

Uvodeći u obred blagoslova, biskup Semren podsjetio je da se nalaze u uskrsnoj osmini te da se utječu u zagovor sv. Jure, mučenika kao i da će ovom svecu u čast blagosloviti novoizgrađenenu kapelu te imati ljetni blagoslov polja. „Posvijestimo si da je to mjesto gdje se okuplja kršćanska zajednica na slušanje Božje riječi, na molitvu prošnje i hvale Bogu te iznad svega na slavljenje svetih otajstava, na poseban način slika Crkve, hrama Božjega, sazdanog od živog kamenja. Spominjemo se sa zahvalnošću i graditelja: živih i pokojnih i zajedništva s njima u Bogu koji je ljubav. Isusova nas ljubav preobražava i omogućuje nam da drugima prenosimo snagu koja nam je darovana. Time postajemo kristonosci, nositelji Kristove radosti, njegova evanđelja milosrđa. Stoga blagosljivamo ovu kapelicu“, kazao je biskup Marko te izmolio blagoslovnu molitvu.

Nakon blagoslova kapelice uslijedio je blagoslov polja koji je predvodio župnik Ošap.

Potom je uslijedilo Misno slavlje. U nadahnutoj propovijedi biskup Marko podsjetio je da je vitez Jure živio u 4. st. i da je bio mučenik u Dioklecijanovo vrijeme u mjestu Lydda u Palestini. „Kršćanska legenda o sv. Juri imala je izvanrednu sreću, ne samo u književnosti nego i umjetnosti. Ona nije ništa drugo nego prenošenje mitološkog pripovijedanja na čovjeka koji se bori protiv prirodnih nevolja kao što su kuga ili malarija, a u srednjem vijeku uz kugu su dodani glad i rat kao prirodne nevolje protiv kojih se treba boriti i tražiti nadnaravnu pomoć Boga. U nekom jezeru živio je nesavladivi zmaj – simbol zla. Ljudi su mu iz straha svakog dana donosili po jednu djevojku za hranu, kako bi ga udaljili od grada da ne bi i veće zlo počinio. Došla na red i kraljeva kćer, a sam kralj bio je u stanju sve učiniti da bi izbavio kćer. Tada dolazi vitez Jure kralju i postavlja mu slijedeće uvjete: Ako ti i tvoja obitelj i tvoj narod prihvatite kršćansku vjeru, ja ću usmrti tu neman, zlo, zmaja. Jure traži od kralja i naroda da vjeruje u Krista i da prime kršćansko krštenje. Njegova snaga se nalazi u služenju Bogu. Ali s krštenjem naroda, kralja i princeze, ne završava njegova avantura nego u vrijeme progona kršćana u Dioklecijanovo vrijeme, tada se Jure stavlja na stranu kršćana i sam kršćanin, što ga dovodi do osude, mučenja i mučeničke smrti. Njegovo štovanje brzo se širilo u Palestini, Siriji, Egiptu, Carigradu, Rimu, Italiji, Francuskoj, Njemačkoj, Engleskoj gdje je bio i zaštitnikom, a slavili su ga i protestanti. Njegova velika popularnost uz povijesno značenje ima i duhovno“, kazao je biskup Semren.

Govoreći o svetačkom životu sv. Jure, biskup Semren istaknuo je da je ovaj svetac uzor svoga ponašanja pronašao u Isusu Kristu uskrslom. „On je živi spomenik koji podsjeća na osobito teške događaje i svjedok je pobjede koja se može izvojevati kad se vjeruje Bogu, voli čovjeka. Bog je u uskrslom Isusu Kristu posvjedočio: da nije ‘protiv’ čovjeka, nego je ‘za’ čovjeka. U našem ljudskom ‘za’ čovjeka i za vrijednosti života, događaju se Božje pobjede. Taj Božji ‘za’ čovjeka ima ime – uskrsli Isus Krist. Ta se Božja snaga za čovjeka i moć kojom je pobijedio smrt zove Ljubav. Stoga smo svjesni i duboko uvjerenikako život mučenika i svjedoka za vjeru nije izgubljeni život jer ga je položio za Isusa i tako se sjedinio s Isusovim uvijek pobjedničkim ‘za’ čovjeka“, rekao je biskup Semren ističući da „sreća svakog čovjeka ovisi o ljubavi koju poznaje, koju traži, koju doživljava i iskusi“.

Napominjući da je gotovo nemoguće prepoznati Isusa dok se oplakuje dragog pokojnika, biskup Semren podsjetio je na plač Marije Magdalene pored Isusova groba. „Njezino traženje ‘njezina Gospodina’ ne pomaže joj da se otvori horizontima novosti za sve, jer tko pati ne može se odvojiti od svoje patnje i cijeli svijet i sve odnose promatra kroz nju… Današnje evanđelje nudi nam rješenje: Isus Krist, uzorni brat, ide u susret Mariji, slomljenoj od boli, umjesto da joj da odgovor, postavlja joj pitanje: ‘Koga tražiš’? Izlazni put, pobjeda nad smrću, stoji u odgovoru da smo pozvani po imenu dati ga. Odlomak iz Ivanova evanđelje je vrlo dirljiv i divan u svojoj jednostavnosti. Sv. Grgur se divi ovoj ženi tako vjernoj, koja ostaje blizu groba. Apostoli su došli i vratili se: Marija ostaje tamo, zadržana je dubinskom ljubavlju, koja je za trenutak samo ljudska, ali koja priprema susret s Uskrslim Gospodinom. Potrebno je da joj bol prekopa srce, kako bi moglo biti ponovno ispunjeno nadnaravnom radošću. Također i za nas isto vrijedi. Žalimo se u tuzi a naprotiv imamo duboki razlog da se radujemo, zbog radosti koju nam Gospodin priprema. Onaj bol je nužan kako bi prekopao naše srce i pripremio ga za čistiju radost“, kazao je biskup Semren u prigodnoj propovijedi.

Kapela je izgrađena 1973. godine i u njoj se nekoliko puta godišnje slavi Sveta misa. Budući da je bila u trošnom stanju, u ljeto 2018. godine započeta je obnova zahvaljujući donaciji Ministarstva za izbjegla i raseljena lica RS-a kojemu je bio na čelu gospodin Davor Čordaš. Na Svetoj misi sudjelovala je i gđa Marija Rapo koja je u to vrijeme bila savjetnica gospodina Čordaša.

Nakon Svete mise župnik Ošap molio je pojedinačna opijela na grobovima pokojnih župljana. Potom je uslijedilo bratsko druženje i razgovor s biskupom Semrenom.

KTA
Banja Luka, 26. travanj 2019.

Povezani članci

Također provjerite
Close
Back to top button