Vijesti 2020. godina

BISKUP KOMARICA PREDSLAVIO BOGOSLUŽJE U ŽUPNOJ CRKVI POSVEĆENOJ GOSPI

Nakon što je prošlih dana, zajedno s ostalim biskupima, članovima BKBiH pozvao članove svoje biskupije, da, „kao Kristovi vjernici u ovoj sadašnjoj kušnji“ stavljaju svoje pouzdanje „u ruke svoga Stvoritelja i Spasitelja, uzdajući se u moćnu majčinsku zagovor Presvete Djevice i Bogorodice Marije“, biskup banjolučki Franjo Komarica je, u nedjelju, 15. ožujka 2020. pohodio banjolučku župnu crkvu „Marija Zvijezda“, posvećenu Uznesenju BDM. U toj crkvi je on, prije više godina svečano postavio na javno čašćenje sliku Gospe, Majke svih naroda, pred kojom često mole ne samo domaći, banjolučki vjernici, nego i brojni drugi, koji posjećuju tu, čuvenu i najveću crkvu u Banjolučkoj biskupiji.

Zajedno s okupljenim župljanima, koji su se ugodno iznenadili nenadanom dolasku njihovog biskupa na njihovo redovito nedjeljno bogoslužje, biskup Franjo je, u zajedništvu s domaćim župnikom p. Zvonkom Topićem predslavio svetu misu.

Prije mise, biskup je vjernike, okupljene pred Gospinom zavjetnom slikom, podsjetio da je među njima bio često „osobito tijekom dramatičnih i smrtonosnih ratnih godina“, moleći, zajedno s njima, majčinsku pomoć i utjehu nebeske Majke. I ovaj put želi Gospi, Majci svih naroda, preporučiti njih, cijelu biskupiju, grad i zemlju, kao i cijeli ljudski rod, osobito one ljude i krajeve koji su posebno pogođeni neugodnostima aktualne pandemije.

Uz pjesmu i prikladne molitve, biskup je poveo vjerničku procesiju kroz prostranu crkvu prema prezbiteriju, moleći Lauretanske litanije. Pred izloženom Gospinom slikom su, prema naputcima biskupâ, svi zajedno izmolili – Gospinu krunicu, te molitvu pape Franje „Djevici Mariji, Zdravlju bolesnih u opasnosti od koronavirusa“ te druge molitve Gospi od zdravlja.

Slijedilo je misno slavlje, U prigodnoj homiliji, oslanjajući se na nedjeljna čitanja, biskup je naglasio daleko višu potrebu svakog čovjeka i cijelog čovječanstva za božanskim liječnikom i njegovim lijekom, koji štiti od pandemije grijeha i vječne smrti. Primijetio je kako se diljem mnogih sredina zahvaćenih pandemijom koronavirusa, „preko noći“ pokazala još učinkovitijom i epidemija straha i malovjernosti kod mnogih, čak i kršćana. Naveo je zatim, više primjera kako su se kršćani u daleko dramatičnijim ranijim stoljećima molitvom, pokorničkim procesijama i nesebičnim žrtvovanjem u dvorenju oboljelih od zaraznih bolesti pokazivali kao pravi Kristovi vjernici. Iznio je i konkretni slučaj od prije nekoliko dana na dalekim Filipinima, gdje je Zajednica štovatelja blaženog Ivana Merza, organizirala za prestanak epidemije pokorničku procesiju kroz grad. Citirao je zatim, više mjesta iz Blaženikovog Dnevnika i drugih njegovih spisa o brizi za zdravlje, o smislu trpljenja i boli te o kršćanskom poimanju žrtve. Potakao je nazočne na dodatnu molitvu da im Bog dadne vjere i hrabrosti kao što je imao blaženi Ivan.

Pri kraju mise je župnik Zvonko pročitao „upute i odredbe“ biskupâ BKBiH za ponašanje u situaciji aktualne pandemije virusa.

Biskup Franjo je zatim, predmolio „Krunicu Božjeg milosrđa“ tijekom procesije s slikom Gospe, Majke svih naroda do mjesta gdje je ona izložena na trajno čašćenje, te zaključio ovo svojevrsno molitveno zborovanje molitvom Majci svih naroda, pjesmom i blagoslovom.

Župnik i župljani su zahvalili biskupu za njegov dolazak i duhovnu okrepu.

TABB
Banja Luka – Marija Zvijezda, 15.3.2020.