Vijesti 2018. godina

NEDJELJA DOBROG PASTIRA U LIŠTANIMA I ODŽAK-ĆAIĆU

U nedjelju, 22. travnja 2018., posjetila je bogoslovska zajednica iz Sarajeva župe Sv. Josipa u Lištanima i Sv. Mihovila u Odžak-Ćaiću. Na Nedjelju Dobrog Pastira obilježava se i Svjetski dan molitve za duhovna zvanja. Na taj dan nastoji skupina bogoslova, predvođena barem jednim svojim poglavarom, posjetiti po jednu župu u svakoj (nad)biskupije u Bosni i Hercegovini. Tako su ove godine u župe Banjolučke biskupije Lištani i Odžak-Ćaić došli ekonom Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa vlč. Goran Kosić s bogoslovima Josipom Markovićem (Lug-Brankovići) i domaćim sinom Zvonimirom Šukerom (Lištani).

Oni su sa župnikom domaćinom vlč. Ivom Martinovićem sudjelovali na sv. misama u 9 sati u Odžak-Ćaiću te u 11 sati u Lištanima. U propovijedima je vlč. Goran vjernicima predstavio život i rad sarajevske bogoslovije te ih potakao na molitvu za duhovna zvanja. Oslanjajući se na temu nedjeljnog evanđelja govorio je o potrebi da se svećenik poistovjeti s Dobrim Pastirom koji s ljubavlju skrbi za svoje stado, za svekoliku dobrobit svakog člana svoje župne zajednice. Ujedno je i svaki vjernik pozvan slušajući glas Dobrog Pastira, u interakciji s ostalom braćom i sestrama, izgrađivati zajedništvo utemeljeno na evanđelju.

Ovakva događanja su također prigoda kada se vjernici mogu susresti s onima koji se pripremaju za duhovnu službu te vidjeti plodove svoje molitve za duhovna zvanja. Istovremeno mogu i mladi bogoslovi osjetiti i doživjeti kako posvuda ima dobročinitelja i molitelja za duhovna zvanja.

Bogoslovska je zajednica iskreno zahvalila lištanskome župniku i upravitelju župe Odžak-Ćaić te vjernicima ovih dviju župa na srdačnom, lijepom gostoprimstvu i jednodušnoj molitvi upućenoj Bogu za nova svećenička i redovnička zvanja koja je ove nedjelje odzvanjala ovim dijelom Livanjskoga polja iz srdaca vjernika, bogoslova i svećenika. Njima su trajni poticaj Isusove riječi: „Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle Gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju“ (Lk 10,2)!

TABB
Lištani, 23.4.2018.