Vijesti 2020. godina

U BANJOJ LUCI UPRILIČEN SVEČANI ORGULJAŠKI KONCERT

U petak, 11. prosinca u župnoj crkvi župe Pohoda Blažene Djevice Marije upriličen je svečani orguljaški koncert.

Svečani koncert s početkom u 18 sati i uz poštivanje epidemioloških mjera organiziran je u pobodu 30. obljetnice obnove rada Hrvatskog kulturnog društva Napredak – podružnica Banja Luka.

Posjetitelji su mogli uživati u čarobnom zvuku orgulja u izvedbi Edmunda Borića Andlera. Na programu su bila djela: Johanna Pachelbela, Georga Friedricha Händela, Domenica Cimarosa, hrvatskih anonimusa itd.

Obnoviteljska skupština podružnice Hrvatskog kulturnog društva Napredak u Banjoj Luci održana je 10. prosinca 1990. u prostorijama Biskupskog ordinarijata Banjolučke biskupije u nazočnosti tadašnjeg predsjednika obnovljenog Napretka prof. dr. Franje Topića. Prvim predsjednikom obnovljene podružnice postao je Grgo Kolobarić. Društvo je održalo nekoliko zapaženih manifestacija, ali zbog ratnih neprilika obustavljeno je djelovanje društva.

Uz sam datum obnove ima dosta simbolike, jer taj dan se obilježava i Međunarodni dan ljudskih prava, dan kad je 1948. Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila Opću deklaraciju o ljudskim pravima, pravo na život, slobodu i sigurnost za svakog čovjeka bez razlike, a poznata je činjenica da je Napretkova misija biti u službi čovjeka. Napretkova je misija graditi bolje društvo ma gdje djelovali, piše na mrežnoj stranici Društva.

Također, na taj dan su i dvojica Napretkovih stipendista postali dobitnici Nobelove nagrade,  Ivo Andrić (1961. nagrada za književnost) i Vladimir Prelog (1975. za kemiju) istaknula je predsjednica HKD-a Napredak podružnica Banja Luka Ružica Grozdić Ševarika.

Među posjetiteljima i uzvanicima nazočan je bio i generalni konzul Republike Hrvatske Zoran Piličić i koordinator projekta Pro-Budućnot Siniša Moreti, te predsjednica Udruge Poljaka i prijatelja Mak Marija Buganik Pranjić.

T.M.I., KT
Banja Luka, 15. prosinca 2020.