IzdvajamoVijesti 2018. godina

GOSPINE CRKVE  U BOSNI I HERCEGOVINI

Mi Hrvati često ponosno ističemo da smo Gospin narod, jer je, uz mnogo druge narode, posebno štujemo. Za ovaj broj Zova Kalvarije o svetkovini naše Zaštitnice na nebo uznesene, donosimo kratak pregled našega suradnika o tome koliko je pobožnost u čast Gospi raširena među katoličkim vjernicima u Bosni i Hercegovini, najvećim dijelom Hrvatima, koliko joj je crkava i župa posvećeno u tamošnje četiri katoličke biskupije. Najveći broj župnih crkava u čast Gospi u svakoj od četiri biskupije posvećeno je Uznesenju Bl. Djevice Marije ili Velikoj Gospi: u Vrhbosanskoj 13, u Banjoj Luci 6, u Mostaru 5 i u Trebinju 3, ukupno čak 27! Ostale su posvećene drugim Gospinim naslovima i otajstvima. A područnih crkava, većih i manjih kapelica, Gospinih špilja s njezinim kipom našlo bi se doslovno u svakoj župi.

Upada u oči fascinantna činjenica da je Blažena Djevica Marija glavna zaštitnica ili suzaštitnica svih četiriju biskupija u BiH: po dvjema u Hercegovini i u Bosni. Mostarskoj katedrali patron je Marija Majka Crkve (slavi se na Duhovski ponedjeljak), a Trebinjskoj: Rođenje BDM. Vrhbosanskoj prvostolnici u Sarajevu suzaštitnik je (uz Presveto Srce Isusovo) Bezgrješno Začeće BDM, a stolnoj crkvi u Banjoj Luci (uz Sv. Bonaventuru, biskupa) Gospa Žalosna (15. rujna). Tako je, zapravo, sve što je katoličko u susjednoj nam državi pod Gospinom zaštitom. To svakako nešto govori o pobožnosti toga dijela našega hrvatskog naroda u čast Gospi koja se ni u čemu ne razlikuje od one u Hrvatskoj.

Župe i župne crkve u čast Gospi

Navodimo ovdje po biskupijama koliko je župnih crkava i župa posvećenih Gospi u Bosni i Hercegovini.

Banjolučkoj biskupiji koja ima sjedište u Banjoj Luci, od ukupno 48 župa čak ih je 13 posvećenih Gospi. Njezinu Uznesenju na nebo posvećeno ih je šest. To su: Dolina, Ivanjska, Jajce, Marija Zvijezda, Sanski Most i Sokoline; Rođenju BDM ili Maloj Gospi pet: Ključ, Kotor Varoš, Kulaši, Ljubunčić i Sasina, te po jedna Pohodu BDM: Banja Luka, i Bezgrješnom Začeću BDM: Vidoši.

Vrhbosanskoj nadbiskupiji koja ima sjedište u Sarajevu 27 je Gospinih župa i crkava. Velikoj Gospi posvećeno ih je gotovo polovica od toga broja – čak 13: Breške, Dolac, Gornji Vakuf-Uskoplje, Haljinići, Komušina (glavno nadbiskupijsko Gospino svetište), Koraće, Kreševo, Olovo (svetište od starine), Osova, Rama-Šćit, Stup, Suho Polje i Tolisa; Maloj Gospi šest: Bežlja, Brestovko, Brusnica, Husino, Modriča i Ulice; Imenu Marijinu i Bezgrješnom  Začeće BDM po tri: Gromiljak, Oštra Luka-Bok i Svilaj; odnosno: Crkvica, Dubrave i Vijaka. Gospi od anđela posvećena je župa u Gornjoj Tamošnici, a Kraljici svete Krunice ona u Krepšiću. Spomenimo da je Navještenju BDM posvećena kućna kapelica još jedne važne ustanove u Sarajevu: Vrhbosanske katoličke Bogoslovije.

Mostarsko-duvanjska biskupija sa sjedištem u Mostaru ima, kao i Banjolučka, 13 crkava i župa posvećenih Gospi. I tu ih je najviše u čast Velikoj Gospi, pet: Goranci, Nevesinje, Prisoje, Seonica i Široki Brijeg (svetište); Bezgrješnom Začeću BDM tri: Jablanica, Tihaljina i Posušje; Maloj Gospi dvije: Vinica i Polog, te po jedna Pohodu BDM: Veljaci, Gospi od zdravlja: Zagorje, i Pomoćnici kršćana: Klobuk. A Marija Majka Crkve glavna je zaštitnica stolne crkve u Mostaru kako je već rečeno.

I najmanja a ujedno i najjužnija biskupija u BiH, Trebinjsko-mrkanska sa sjedištem u Trebinju ima šest Gospinih crkava i župa, od čega ih je polovica odnosno tri podignuto u čast Velikoj Gospi: Gradac, Trebinja i Dračevo, a po jedna Maloj Gospi: Ravno, Bezgrješnom Začeću BDM: Hrasno (svetište) i Gospi od zdravlja: Neum. Rođenju BDM posvećena je kao glavnom patronu i trebinjska katedrala koja služi i kao župna crkva.

Valja istaknuti i zanimljivost da u trebinjskom dekanatu te biskupije ima sedam župa (s katedralom). Od tih sedam župa (crkava) čak ih je šest posvećeno Gospi pod različitim naslovima, a jedna jedina Kristu Kralju!

U najnovije vrijeme, od 2011. godine, postoji u BiH i Vojni Ordinarijat sa svojim biskupom za katolike hrvatske komponente oružanih snaga BiH, tj. za aktivne vojne osobe i članove njihovih obitelji. Ordinarijat ima svoje vojne kapelanije i kapelice u vojarnama koje služe u bogoslužne svrhe. One u vojarnama u Travniku i u Banjoj Luci stoje također pod Gospinom zaštitom: u Travniku to je Gospa Lurdska, a u Banjoj Luci Bezgrješno Začeće BDM.

I neke redovničke zajednice, odnosno njihove provincije, stoje pod Gospinom zaštitom. Nije nam moguće ići dalje u širinu, ali i ovaj kratak pregled pokazuje duboku ukorijenjenost pobožnosti u čast Gospi u dijelu našega hrvatskog naroda koji živi u Bosni i Hercegovini. Na Gospine blagdane te su crkve redovito pune, a najveći broj vjernika već se tradicionalno okuplja na Veliku Gospu.

Anto Orlovac

*Ovaj je prilog objavljen u Zovu Kalvarije, župnom listu župe Pakrac, Velika Gospa, 2018., str. 6-7