Vijesti 2020. godina

PROSLAVA SPOMENDANA BL. IVANA MERZA

U župi sv. Ante Padovanskoga u Vojniću u kojoj su većina vjernika prognanici iz Banjalučke biskupije 10. svibnja, na spomendan bl. Ivana Merza proslavljen je njegov dan proglašenja blaženim. Pribavljena je njegova relikvija od odijela i izložena na čašćenje.

U skromnosti ovoga trenutka obavili smo trodnevnicu koju je predvodio policijski kapelan don Ivo Borić, PU sisačko-moslavačka, Kapelanija sv. Kvirina Sisačkoga. Skromnom stadu koje se ovih dana okupljalo na trodnevnicu iznio je njegovo djelo čovjeka i blaženika od njegova rođenja, djetinjstva i mladosti. Uzor svima nama njegova je odanost prema Bogu, Crkvi, na poseban način vjernost Svetome Ocu papi, njegova duboka vjera u svetu euharistiju, klanjanje, zauzetost za mlade i ljubav prema svakom čovjeku. Propovjednik je citirao riječi sv. Ivana Pavla II. iz njegova govora na beatifikaciji u Banja Luci 22.6.2003.: „Kristovo svjetlo blista u Ivanu Merzu… Bio je vjernik svjetovnjak, uzoran i hrabar, čovjek kulture i osjetljiv za bogoslužje, uronjen u nadnaravno i djelatno zauzet u širenju kraljevstva Božjega. Njega vam želim dati kao svjedoka Kristova i zaštitnika, ali istodobno i suputnika na putu u vašoj povijesti. On će od danas biti uzor mladeži, primjer vjernicima svjetovnjacima… Ime Ivana Merza za čitav jedan naraštaj mladih katolika značilo je program života i djelovanja. Ono to mora biti i danas!“

FIA
Ivica Josipović
Vojnić, 15. svibnja 2020.