Vijesti 2020. godina

BANJA LUKA: NEDJELJA CARITASA U BIH 2020.

Uz proslavu Nedjelje Caritasa u Bosni i Hercegovini u nedjelju, 13. prosinca 2020., Caritas biskupije Banja Luka održao je u petak, 11. prosinca konferenciju za medije, na kojoj su predočene informacije o onome, što je učinjeno u ovoj godini, bitno obilježenoj borbom protiv virusa korona, te planove za budućnost.

Uvodnu riječ dao je mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki koji je predstavio ovogodišnju poruku uz Nedjelju Caritasa u BiH 2020.; „Ljubav i briga za zajednički dom!“ koja je svojevrsno nadahnuće našla u Enciklici pape Franje „Hvaljen budi, moj Gospodine“.

Dr. Miljenko Aničić, direktor Caritasa biskupije Banja Luka je predstavio rezultate tekućih projekata:

1. Pomoć za preživljavanje (hrana, odjeća, obuća, lijekovi, drva, šporeti). U 2020. godini podijeljeno 1580 obiteljskih paketa hrane.
  2. Obnova kuća (u 2020. godini pomoć u obnovi 7 kuća, većinom krovovi)
    • Vlastita stolarska i bravarska radionica (proizvodnja namještaja, prozora i vrata za siromašne obitelji i povratnike)
  3. Dom za starije osobe (90 osoba – proširuje se odjelom za dementne osobe).
    • Projekt za dementne osobe „Ne zaboravi! Projekt izgradnje struktura prilagođenih osobama s demencijom u Bosni i Hercegovini“ u tijeku
  4. Kućna njega starih i bolesnih i pomoć u kući ( ca. 150 osoba)
  5. Kuhani obrok za stare, napuštene i bolesne (30 obroka 5 dana u tjednu grad Banja Luka i bliža okolina)
  6. Centar za život i obitelj
    • Savjetovalište za brak i obitelj
    • Terenski obilazak siromašnih i obitelji s problemima
    • Kumstva na daljinu za siromašnu djecu (mjesečna pomoć za ca. 120 djece)
  7. Internat za školsku djecu ( smještaj i hrana za djecu iz udaljenih sela, koja pohađaju razne škole)
  8. PRO – Budućnost: rad s lokalnim zajednicama CRS (na razini BiH)
  9. Socijalno-edukativni centar (za obrazovanje odraslih). Provodi edukaciju njegovatelja za stare i bolesne: 500 sati teorije i prakse (odobreno od Ministarstva zdravstva). Do sada je prošlo 25 generacija. Cilj: proširiti izobrazbu na razna druga zanimanja (obrtnici i dr.), raditi na prekvalifikaciji radnika.
  10. Gospodarski projekti (organizirano kao Zemljoradnička zadruga «Livač». Cilj: stvaranje radnih mjesta i s vremenom dobit za financiranje karitativnih projekata. Za sada se zadruga sama izdržava i obuhvaća:
    • Farma muznih krava: proizvodnja mlijeka i uzgoj junadi (preko 300 kom.)
    • Sirana i proizvodnja sira „Trapist“
    • Bioplin i proizvodnja struje
    • Plastenička proizvodnja povrća

Novi projekti započeti u 2020. godini:

1. Dječji vrtić: tri grupe i jaslice – ukupno 85 djece, uz postojeći Dom za starije osobe na Petrićevcu (Banja Luka).
  2. Župni caritas – obrazovanje volontera i organizacija Caritasa po župama

Gđa. Slavica Jukić, savjetnica za zapošljavanje mladih na projektu „Your Job“ predstavila je dosadašnje rezultate i aktivnosti.

• 360 mladih prošlo kroz savjetovanje
  • 130 mladih prošlo edukaciju iz različitih oblasti
  • 44 mlade osobe su financirane za prvo zaposlenje u trajanju od 6 mjeseci
  • Raspisana dva javna poziva od ukupno četiri za dodjelu bespovratnih sredstava za pokretanje vlastitog poduzeća u iznosu do 10.000,00 KM.

Mr. Nikica Prskalo, koordinator za projekt „Podrška migrantskoj situaciji u BIH“, govorio je o aktivnostima ovog projekta na području Banjolučke biskupije ( konkretno u Unsko-sanskom kantonu)

• otvorena praonica rublja u migrantskom kampu „BIRA“ u Bihaću
  • nakon relokacije migranata iz kampa „BIRA“ rublje se svakodnevno preuzima u migrantskom kampu „LIPA“, te dovozi na pranje u vešeraj u kamp“BIRA“ i ponovno čisto vraća.
  • Trenutno imamo 5 perilica i 5 sušilica
  • Usluge praonice je koristilo oko 50.000 korisnika
  • Oprano i osušeno oko 135 tona rublja.
  • Periodične donacije odjeće i higijenskih proizvoda

Caritas BL
Banja Luka, 11. prosinca 2020. godine