Vijesti 2018. godina

PROSLAVLJEN DAN MLADIH BANJOLUČKE BISKUPIJE

U subotu, 5. svibnja 2018. u samostanu otaca trapista „Marija Zvijezda“ u Banjoj Luci je održan Susret mladih Banjolučke biskupije. Pod geslom „Pozvani na ljubav“ mladi, njih oko 200-ak, predvođeni svojim svećenicima, pristigli su iz župa: Uznesenja BDM – Jajce, sv. Josip – Drvar, sv Ilija – Bos. Grahovo, Rođenja BDM – Ljubunčić, sv Josip – Lištani, sv Mihaela arkanđela – Odžak – Ćaić, Svi Sveti – Livno, Uznesenja BDM – Vidoši te župa sv Leopolda Bogdana Mandića – Ljubija. Također, ove godine, po prvi puta na Danu mladih, su se pridružili i sjemeništarci iz nadbiskupskog sjemeništa „Petar Barbarić“u Travniku, koji su predvođeni prefektom vlč. Predragom Ivandićem, pjevali na Svetoj misi.

U prvom dijelu programa, mlade su podijeljene po grupama animirali animatori iz nadbiskupijskog centra za mlade „Ivan Pavao II.“ u Sarajevu, koji su se na poziv vlč. Borisa Ljevaka, povjerenika za mlade Banjolučke biskupije, veoma radosno odazvali. Tema radionica na kojima su svi mladi sudjelovali predvođeni animatorima je bila i tema ovogodišnjeg susreta za mlade „Pozvani na ljubav“.

Nakon završenih radionica, uslijedio je zajednički ručak a zatim pokorničko bogoslužje i prilika za svetu ispovijed. Po svjedočanstvima svećenika, koji su sudjelovali, mladi su se veoma dobro odazvali i iskoristili priliku za svetu ispovijed. Prije centralnog dijela susreta, svete euharistije, dvojica sjemeništaraca su pred mladima posvjedočila svoju vjeru, i progovorila o svome zvanju. Nakon toga slavila se Sveta misa koju je u koncelebraciji s dvanaest svećenika predslavio mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki.

U svojoj propovijedi biskup Semren je istaknuo misao vodilju blaženoga Ivana Merza. „Živjeti za Istinu, Dobrotu i Ljepotu u Ljubavi“, čija će se 15. obljetnicu proglašenja blaženim proslaviti 9. svibnja 2018. Vođen geslom susreta, biskup Semren je istaknuo kako nas Bog neprestano obasiplje svojom ljubavlju potaknuvši mlade da prava ljubav ne poznaje ograničenja. Ljubav znači prihvatiti drugoga i drugačijega te da svoju ljubav prema Bogu pokazujemo tako što čuvamo i živimo njegove zapovijedi.

Važno je također istaknuti, da su na Svetoj misi, sudjelovali i biciklisti međunarodne biciklijade „Marija Zvijezda“, koji su već peti puta za redom pohodili središte biskupije i ove godine izrazili želju da zajedno s mladima slave Svetu misu.

TABB
Banja Luka, 7. svibanj 2018.