Vijesti 2019. godina

OBRED PREMINUĆA SV. FRANJE NA PETRIĆEVCU

Sinoć 03. listopada, franjevačko bratstvo na Petrićevcu proslavilo je obred preminuća našeg sv. Oca Franje. Uistinu, bio je to dovoljan razlog za veliku radost i slavlje čitave zajednice. Kako se nalazimo u mjesecu listopadu, pola sata ranije započelo je moljenje Gospine krunice. Točno u 18:00 h, u već poprilično napunjenu pobočnu kapelu, koja se nalazi u sklopu samostanske crkve, u svečanoj procesiji predvođenoj s gvardijanom fra Domagojem Šimićem kročilo je desetak svećenika.

Prvo je uslijedio obred preminuća u kojem je gvardijan održao prigodnu homiliju, u kojoj je progovorio o tri vrste susreta: Franjin susret s gubavcem, Franjin susret s Bogom u crkvici sv. Damjana i Franjin susret sa sultanom. Svi ovi susreti koje je sv. Franjo imao za svoga života mogu se primijeniti i u našim životima.

Kako obred tako i samo misno slavlje animirali su članovi, nedavno osnovanog župnog zbora, na čelu sa samostanskim i župnim vikarom fra Tomislavom Svetinovićem. Svojim zvonkim glasom, svečanosti obreda, doprinio je i fra Anto Ivanović, član franjevačke zajednice na Petrićevcu, pjevajući evanđelje na bosanskom napjevu.

Obredu preminuća kao i sv. misi nazočio je i pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren. Uz biskupa tu je bilo nekoliko redovnica različitih kongregacija koje djeluju na području Banja Luke kao i vjernici laici koji su česti posjetitelji crkve na Petrićevcu.

Ovo je uistinu jedan lijep događaj ne samo, za franjevce ovog samostanskog područja, nego i sve ljude dobre volje. Nadamo se i vjerujemo će u budućnosti razloga za slavlje biti još i više.

Izvor: Samostan Petrićevac
www.samostan-petricevac.org