Vijesti 2018. godina

PRVA SVETA PRIČEST U BANJOJ LUCI

Mjeseci travanj i svibanj su posebno lijepi i po blagoslovima polja i slavljima Prvih svetih pričesti. Kako u drugim župama tako je i u banjolučkoj. Nakon što su obišli četiri groblja i molili za blagoslov polja i rada uslijedilo je slavlje Prve svete pričesti.

U nedjelju, 13. svibnja 2018. na Majčin dan, u župi Pohoda BDM u Banjoj Luci, tri djevojčice: Lucija, Stjepana i Una su pristupile Prvoj svetoj pričesti. Sveto misno slavlje, u punoj crkvi kako domaćih vjernika tako i hodočasnika, predvodio je župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap. Prelijepo liturgijsko pjevanje animirala je s. Damjana Kovačević, ASC.

Prvopričesnice su svojim recitacijama iznosili svoja raspoloženja toga svetoga dana i sve ih poticali da svoje misli i srca dižemo „gore“, prema Nebu radujući se susretu s Gospodinom.

Župnik vlč. Ošap je u prigodnoj homiliji zahvalio svima koji su doprinijeli ovome danu, posebno brižnim roditeljima, rodbini i vjeroučiteljima koji su mnogo učinili da djeca rastu u kršćanskoj vjeri i svojim dosta redovitim dvogodišnjim-trogodišnjim dolascima na župnu katehezu pokazali svu ozbiljnost u pripremanju na ovaj sveti dan – susreta s Euharistijskim Isusom. Zahvalio je i s. Tereziji Karači, milosrdnici koja je pripomogla u bližoj pripravi prvopričesnica.

U homiliji je posebno naglasio da su kršćani pozvani u sebi probuditi pravu ljubav prema svetim sakramentima kao našim najvećim svetinjama jer su od Isusa utemeljeni, a izvor su za istinski i svjedočki kršćanski život. Nema kršćanskoga svjedočenja, u ovom raskršćanjenom svijetu, bez redovitoga primanja svetih sakramenata Sv. Ispovijedi i Pričesti. Na kraju Mise potaknuo da ovaj tjedan koji je pred nama bude „prvopričesnički tjedan“, tj. da naši prvopričesnici dolaze na sv. Mise i redovito se pričešćuju kako bi s Isusom bili što tješnje povezani.

Dan uoči Prve pričesti djeca su prvi put pristupila sakramentu ispovijedi zajedno i s nekim od roditelja i rodbine. Nakon Svetog misnog slavlja u crkvi, druženje se nastavilo pred crkvom uz osvježenje i kod kuća u krugu obitelji i prijatelja.

Župna zajednica se ubrzano priprema na slavlje Sv. Krizme koju će podijeliti u župnoj crkvi u nedjelju, 27. svibnja biskup ordinarij mons. Franjo Komarica, kao i na slavlje patrona Pohoda BDM kojega će se proslaviti 31. svibnja a Misu predvodi mons. Ivica Božinović.

KTA
Banja Luka, 15. svibanj 2018.