Vijesti 2023. godina

OBILJEŽENA 80. OBLJETNICA MUČENIČKE SMRTI SVEĆENIKA DUJLOVIĆA

Rodna župa svećenika Ante Dujlovića, Ivanjska kod Banje Luke, obilježila je 25. lipnja 2023. 80. obljetnicu njegove mučeničke smrti te 109. obljetnicu njegova rođenja i krštenja. Za tu se zgodu u svojoj rodnoj župi okupio lijep broj vjernika raseljenih širom svijeta, te nešto onih koji su preostali na svojim ognjištima u toj starodrevnoj i nekoć vrlo velikoj župi nakon velikog izgona 1995. godine. Svetu misu predvodio je mons. Anto Orlovac, svećenik u miru iz Banje Luke, uz suslavlje domaćeg župnika fra Miroslava Kljajića. Polazeći od nedjeljnog evanđelja u kojemu Isus hrabri svoje učenike da se ne boje ljudi, „onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti“, propovjednik je ukazao da su progoni vjernika nazočni u Kristovoj Crkvi od njezinih početaka do danas. Mnogi su život svoj žrtvovali i postali mučenicima, ali nisu se htjeli odreći svoje vjere i njezinih moralnih načela. Među njima sjajno je svjedočanstvo ostavio i sin te župe Anto Dujlović (1914.-1943.), župnik u župi Gumjera kod Prnjavora među poljskim doseljenicima koja je ugašena 1946. godine. Ostao je među svojim vjernicima u teško i opasno ratno vrijeme i podnio mučeničku smrt u obrani katoličkih moralnih načela 11. srpnja 1943. u dobi od samo 29 godina. Spomenuo je da su tijekom povijesti još dvojica svećenika iz te župe podnijela mučeničku smrt: fra Jozo Valentić, ubijen još 1788. od Turaka kao župnik u Bihaću, te fra Luka Tešić Pisarić kojega su na Badnjak 1944. ubili partizani. Istaknuo je da Banjolučka biskupija brižno čuva spomen na Dujlovića i njegovu žrtvu te već duže vrijeme prikuplja podatke o njegovu životu i smrti. Velik dio posla odradili su potomci nekadašnjih poljskih vjernika u Gumjeri koji danas žive na području biskupije Legnica u jugozapadnoj Poljskoj. Prikupili su brojna svjedočanstva o njemu, sve to lijepo posložili i čak preveli na talijanski jezik te predali ordinariju Banjolučke biskupije, biskupu mons. Franji Komarici. Time je zapravo učinjen najveći dio posla koji treba obaviti u postupku za proglašenje blaženim nekog kandidata na razini mjesne Crkve – biskupije, a zatim postupak valja nastaviti u Rimu. Potaknuo je vjernike na svakodnevnu molitvu za beatifikaciju toga sluge Božjega, te je zajedno s okupljenim vjernicima izmolio posebnu molitvu na tu nakanu.

T.O.