Vijesti 2020. godina

PRIREĐEN BOŽIĆNI KONCERT U NOVOJ TOPOLI

U subotu, 12. prosinca u župnoj crkvi župe sv. Josipa u Novoj Topoli, upriličen je svečani orguljaški koncert, pod nazivom, „U susret Božiću“, koji je ove godine zbog pandemije „koronavirusa“ i uz poštivanje epidemioloških mjera organiziran uz ograničen broj publike.

Svečani koncert s početkom u 12 sati, otvorila je predsjednica Udruge  Poljaka i prijatelja MAK Gradiška, gđa. Marija Buganik Pranjić. U kratkom pozdravnom govoru, gđa. Buganik Pranjić izrazila je želju da današnji orguljaški koncert  bude draga i vrlo posjećena svečanost i u budućnosti preraste u tradiciju. Ona se zahvalila Hrvatskom kulturnom društvu Napredak, podružnica Banja Luka, s gospođom Ružicom Ševarika na čelu, na sudjelovanju u organiziranju koncerta, svim članovima udruge koji su pomogli održavanje koncerta, Župi sv. Josipa Nova Topola, kao i ambasadi Republike Poljske, bez čije potpore ne bi bilo moguće organizirati ovaj koncert.

Udruga Poljaka i prijatelja MAK Gradiška njeguje tradiciju običaje i kulturu Poljaka u BiH, a sjedište je u poljskom selu Čelinovac. Kao najvažniji događaj Poljaka u BiH, ali i regiji, nameće se festival Poljske kulture, tradicije i gastronomije Pirogijada.

U ovo predbožićno vrijeme, pod novim okolnostima, Udruga Mak, današnji koncert je odlučila, da uz odgovorno ponašanje i našu stvarnu brigu za zdravlje ljudi, realizira na zavidnoj tehničkoj razini i omogući prijenos uživo putem društvenih mreža te da ponudi snimljeni materijal medijima da ga približe svima onima koji nisu u mogućnosti pratiti koncert, osobito ljudima koji pate zbog bolesti.

Nazočnima se obratio i župnik vlč. Angelo Bartulica i istakao je da je zahvalan što se koncert održava u župi sv. Josip Nova Topola. Ovu godinu je papa Franjo proglasio godinom sv. Josipa i ovaj koncert je svojevrstan uvod u ovu godinu.

Posjetitelji su mogli da uživaju u prekrasnom ambijentu župne crkve osluškujući zvukove orgulja u izvođenju soliste Edmunda Adler-Borića, koji je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu diplomirao Klavir u klasi Ide Gamulin, orgulje u klasi Ljerke Očić, a magisterij orgulja u klasi Marija Penzara. Dobitnik je više nagrada na eminentnim muzičkim festivalima. Održao je nekoliko stotina koncerata diljem svijeta. Dobitnik je nagrade „Franjo Dugan“ za poseban doprinos očuvanju i promociji orguljske baštine.

Na programu su bila djela:

Johann Sebastian Bach (1685-1750): Koncert u G duru  BWV 592 po J. E. P. von Sachsen-Weimer
Allegro-Grave-Presto
Domenico Cimarosa (1749 – 1801): Sonata u G-duru za orgulje
Agostino Tinazzoli (c.1660-c.1723): Toccata  za orgulje
Johann Sebastian Bach: Koncert u C duru BWV595, Allegro
Anonimus/ Hrvatska 18. st. : 3 jednostavačne sonate za orgulje iz arhiva Franjevačkog samostana u Klanjcu
Frédéric Chopin (1810-1849): Mazurka u F duru
Georg Friedrich Handel (1685-1759): Passacaglia u g mollu za orgulje

Nakon gromoglasnog aplauza po svršetku koncerta, gospodin Adler-Borić nakratko se obratio nazočnima i zahvalio g-đi Mariji Buganik Pranjić predsjednici Udruge Poljaka MAK i g-dinu Slobodanu Pranjiću koji se, evo, brinu i o očuvanju njemačke baštine na tlu Nove Topole, nekadašnjeg  Windthorsta, u banjolučkoj regiji. „Dojmilo me se, da upravo preostali Poljaci pokazuju brigu za njemačko nasljeđe u Banjoj Luci i ovom dijelu BiH“.

TABB – PS “MAK“
Banja Luka-Nova Topola, 20.12.2020.