Vijesti 2018. godina

U LIVNU ODRŽAN MOLITVENI I RADNI SASTANAK VOJNIH KAPELANA

U vojarni u Livnu, gdje je sjedište vojne kapelanije koju predvodi fra Mate Logara, u ponedjeljak, 4. lipnja 2018. održan je redoviti proljetni radni susret vojnih kapelana, 32. po redu. Na sastanku, kojim je predsjedao vojni biskup u BiH mons. Tomo Vukšić, sudjelovali su svi svećenici, koji djeluju u Vojnom ordinarijatu, osim fra Marka Oršolića, jer je istoga dana morao službeno biti prisutan na ceremoniji ispraćaja nove grupe vojnika u mirovnu misiju u Afganistan.

Sastanak je započeo posjetom biskupa Vukšića zapovjedniku vojarne bojniku Marinku Romiću, što Biskup kao prvo čini kad dolazi u bilo koju vojarnu, i nastavio molitvenim susretom s vojnicima u kapelici sv. Nikole Tavelića, odnosno koncelebriranom Svetom Misom. U svojoj homiliji, tumačeći Isusovu prispodobu o vinogradu i vinogradarima, koja je odlomak iz Markova evanđelja za Misu toga dana, biskup Vukšić je pozvao i „trsove“ i „vinogradare“, to jest vjernike i svećenike, da budu ponosni što su svi dio jednoga te istoga vinograda Gospodnjega i da nikada ne zaborave da je Bog jedini gospodar i pravi vinogradar i vinograda i trsova i svih vinogradara. Odnosno, Isus je Gospodin i pastir svih članova Crkve jednako, bez obzira koju službu u njoj obnašaju. Pozvao je svećenike također, da uvijek budu samo ponizni sluge u tom Božjem vinogradu i da nikada ni ne pomisle, da bi oni bili gospodari onoga što je Božje te ih podsjetio da se svećenički red prima i ta služba vrši, kao posredovanje Božje milosti, samo radi posvećenja drugih.

U radnom dijelu susreta analizirana je provedba zaključaka s prethodnoga sastanka, koji je održan prošle jeseni u vojarni Bukova Greda kod Orašja. Saslušani su potom izvještaji o sudjelovanju na Međunarodnom vojnim hodočašću u Lourdes u svibnju ove godine, o međunarodnom susretu vojnih vjerskih službenika koji je održan na početku veljače u Finskoj, o djelovanju ureda Vojnog ordinarijata, koji se nalazi u zgradi Ministarstva obrane, te o stanju u svakoj pojedinoj vojnoj kapelaniji. Na kraju, razmijenjena su mišljenja i sačinjeni početni planovi za dva važna događaja sljedeće jeseni: hodočašće u Mariju Bistricu i molitveni pohod na Bobovac.

Nakon završenoga sastanka, biskup Vukšić, zapovjednik vojarne i svi svećenici zadržali su se dosta dugo s vojnicima i zahvalili im na trudu oko postavljanja nove montažne kapelice u vojarni. Nju je kao dar župe Kupres, gdje je služila do izgradnje nove crkve, prihvatio Vojni ordinarijat te su je, s dopuštenjem Ministarstva obrane, vojnici razmontirali i prevezli u vojarnu, a sada teku radovi na njezinu postavljanju i uređenju.

KTA
Livno, 5. lipanj 2018.