Vijesti 2022. godina

MISNA SLAVLJA U SARAJEVSKOJ, BANJOLUČKOJ I MOSTARSKOJ KATEDRALI ZA MIR U UKRAJINI TE ZA POGINULE U RATU I PREMINULE OD PANDEMIJE

Dijecezanski biskupi u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru predvodit će Misna slavlja u svojim katedralama u ponedjeljak, 7. ožujka 2022. u 18 sati i tako se pridružiti inicijativi Vijeća europskih biskupskih konferencija da svakoga korizmenog dana jedna europska biskupska konferencija slavi Misu i moli za mir u Ukrajini te za poginule u ratu i preminule od posljedica pandemije koronavirusa.

Na spomenutu nakanu, 7. ožujka 2022. u 18 sati Svete mise će predvoditi:

• U katedrali Srca Isusova u Sarajevu dopredsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, u zajedništvu s nadbiskupom metropolitom vrhbosanskim u miru kardinalom Vinkom Puljićem
  • U katedrali sv. Bonaventure u Banjoj Luci mons. Franjo Komarica u zajedništvu s pomoćnim biskupom banjolučkim mons. Markom Semrenom
  • U katedrali Marije Majke Crkve u Mostaru mons. Petar Palić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski

„Crkva u Europi okuplja se oko euharistijskog stola. Od Čiste srijede i kroz cijelu korizmu predsjednici biskupskih konferencija našeg kontinenta slavit će mise na kojima će uputiti zaziv za mir i moliti za poginule u ratu i umrle od covida… Ovo vrijeme korizme ujedno je prilika da ponovno potvrdimo blizinu Crkve onima koji su trpjeli i još se bore s koronavirusom, da uputimo prošnju za prestanak pandemije i da se na misi prisjetimo žrtava covida – a njih je uistinu mnogo. Inicijativa uključuje sve europske biskupske konferencije prema priloženom rasporedu te će, kao i prošle godine, svaka nacionalna biskupska konferencija biti uključena u organiziranje barem jedne mise. To želi biti znak zajedništva i nade za čitav kontinent; vrijeme posta i molitve da se osjećamo kao braća i sestre i uputimo prošnju Bogu da okonča rat“, stoji u priopćenju Tiskovnog ureda Vijeća europskih biskupskih konferencija.

Hrvatska biskupska konferencija je na rasporedu za Misno slavlje na ovu nakanu u četvrtak, 10. ožujka 2022.

Raspored Misnih slavlja u europskim biskupskim konferencijama:
1.    Albanija – 2. ožujka
38.    Ukrajina – latinska – 13. travnja
39.    Mađarska – 14. travnja

KTA
Banja Luka, 4. ožujka 2022.