Vijesti 2022. godina

PRVA SVETA PRIČEST U BANJOJ LUCI

Sveto misno slavlje, pod kojim je petero dječaka i djevojčica primilo Prvu svetu pričest predvodio je župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap.

Mjeseci travanj i svibanj su posebno lijepi i po blagoslovima polja i slavljima Prvih svetih pričesti. Kako u drugim župama tako je i u banjolučkoj gradskoj župi Pohoda Blažene Djevice Marije. Nakon što su obišli četiri groblja i molili za blagoslov polja i našega rada ne ostavljajući niti petero vjernika u Rekavicama bez blagoslova, uslijedilo je slavlje Prve svete pričesti.

U nedjelju Dobroga Pastira, 8. svibnja 2022. na Majčin dan, u župi Pohoda BDM u Banjoj Luci petero prvopričesnika: Matea, Ivana, Tomislav, Luka i Nikola su primili Prvu svetu pričest. Sveto misno slavlje, uz sudjelovanje lijepog broja vjernika kako domaćih tako i hodočasnika, predvodio je župnik vlč. Žarko Vladislav Ošap.

Prvopričesnici su svojim recitacijama iznosili svoja raspoloženja toga svetoga dana i sve poticali da svoje misli i srca dižemo „gore“, prema Nebu radujući se susretu s Gospodinom.

Župnik vlč. Ošap. je u prigodnoj homiliji zahvalio svima koji su doprinijeli ovome danu, posebno brižnim roditeljima i rodbini kao i s. Ilijani Djaković, milosrdnici i katehistici, koji su mnogo učinili da prvopričesnici rastu u kršćanskoj vjeri i svojim, dosta redovitim, dolascima na župnu katehezu pokazali svu ozbiljnost u pripremanju na ovaj sveti dan – susreta s Euharistijskim Isusom kojega danas posebno slavimo kao našega Dobrog Pastira i molimo ga za svećenička i redovnička zvanja.

U homiliji je posebno naglasio da su kršćani pozvani u sebi probuditi pravu ljubav prema svetim sakramentima kao našim najvećim svetinje jer su od Isusa utemeljeni, a izvor su za istinski i svjedočki kršćanski život. Nema kršćanskoga svjedočenja, u ovom sve više bezbožnom i raskršćanjenom svijetu, bez svakodnevne molitve, posebno obiteljske, i redovitog primanja svetih sakramenata Ispovijedi i Pričesti.

Dan uoči Prve pričesti oni su prvi put pristupili sakramentu Ispovijedi.

Nakon Svetog misnog slavlja u crkvi, druženje se nastavilo u dvorištu crkve uz osvježenje i kod kuće u krugu obitelji i prijatelja kojemu se i župnik pridružio.

KTA
Banja Luka, 14. svibnja 2022.