Vijesti 2022. godina

IMENDANSKI KALENDAR BISKUPSKE KONFERENCIJE BOSNE I HERCEGOVINE ZA 2023. GODINU

U skladu s odlukom biskupa, izrađen je Katolički imendanski kalendar za područje Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine za 2023. godinu koji je na raspolaganju svima koji budu željeli tiskati katolički kalendar.

Katolički imendanski kalendar se dostavlja javnosti kako bi se svi, koji kane tiskati katolički kalendar, pridržavali ovog predloška.

Rimokatolički kalendar 2023. godine izradio je dr. sc. fra Benedikt Vujica, dugogodišnji profesor liturgike na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu, prema 2. izdanju Rimskog martirologija, izdanog prema odrednicama II. vatikanskog sabora, uvažavajući vlastitosti BK BiH i HBK. U fra Benediktov predložak unesena je samo jedna izmjena (25. 10.)

Mjesečeve mijene fra Benedikt je uzeo od međunarodne astronomske agencije za BiH sa središtem u Sarajevu.

Dodatne napomene:

  1. boldiranim velikim crvenim slovima označene su nedjelje i zapovjedni blagdani
  2. neboldiranim velikim slovima u crvenoj boji označene su nezapovjedne svetkovine
  3. blagdani su obilježeni neboldiranim velikim slovima crne boje
  4. boldiranim malim slovima u crnoj boji su označeni obvezatni spomendani
  5. neobvezatni spomendani pisani su malim neboldiranim slovima u crnoj boji
  6. u zagradama kursivom su označene glavne inačice prijevoda na hrvatski jezik svetaca i blaženika stranog podrijetla, najčešće grčkog i latinskog jezika, tako da se zna tko je i kako se izvorno zove svetac koga se slavi kao osobnog zaštitnika.

KVATRE – QUATTUOR TEMPORA

Papa Grgur VII. je, na Rimskoj sinodi 1078. godine, otklonio razlike u datumu kvatri te od tada vrijedi pravilo da kvatre uvijek budu:

  • Proljetne – u tjednu nakon 1. korizmene nedjelje
  • Ljetne – u tjednu nakon Duhova
  • Jesenske – u tjednu nakon 14. rujna (Uzvišenja svetoga Križa);
  • Zimske – odlukom BKJ od 1983.god., zbog povlaštenih dana od 17. do 24. prosinca, kvatre se pomiču tako da kvatrena subota bude na dan 16. prosinca ili ona koja joj neposredno prethodi, odnosno u 2. tjednu Došašća (usp. Red euharistijskih procesija, kvatri i prosnih dana, Zagreb 1985, str.32-35; – ADOLF ADAM, Uvod u katoličku liturgiju, Zadar 1993, str.315; – ISTI, Slaviti crkvenu godinu, Sarajevo 2003, str.152-155).

No što se tiče jesenskih kvatri, tu mnogi kalendaristi griješe, jer zaboravljaju ili ne znaju da kvatre obuhvaćaju cijeli tjedan: od nedjelje do subote uključivo. Novi Rimski kalendar, uređen prema načelima II. vatikanskog koncila, izražava želju da se obnovi ovaj godišnji ciklus molitve za sjetvu, žetvu, berbu i djela ljubavi, ali je ostavio Biskupskim konferencijama da Kvatre urede prema prilikama i potrebama pojedinih područja svijeta i Crkve. Zato je BKJ za hrvatsko jezično područje donijela odredbu 1983. godine, prot. br. 382/83., da se „obnovi slavlje Kvatri kroz četiri tjedna u godini, posvećenih molitvom, djelima pokore i ljubavi, na velike nakane Crkve i svijeta“ i da se zadrže dosadašnji termini njihova slavlja, osim gore navedene promjene za zimske Kvatre. Kod nas – u BiH i Hrvatskoj – tradicionalno se bilježe kao povlašteni kvatreni dani: srijeda, petak i subota.

U svezi s tim BKJ određuje da „čitav kvatreni tjedan valja posvetiti molitvom, pokorom i ljubavlju“ i „da su Kvatrene subote privilegirani svagdani koji ustupaju mjesto samo svetkovinama i Gospodnjim blagdanima“; no „ako su njima zapriječene, neka se prenesu na petak ili srijedu istoga tjedna, a ako su i oni zapriječeni, na bilo koji slobodni dan kvatrenog tjedna“. Da ne bude sumnje da kvatreni tjedan počinje nedjeljom, u spomenutoj se odredbi BKJ izričito navodi: „U nedjelju kojom počinje kvatreni tjedan neka se vjernici pozovu da ga posvete molitvom, djelima pokore i ljubavi na određenu nakanu, a u subotu neka se kvatreni tjedan završi svetom misom koja će odgovarati duhovnom usmjerenju Kvatri (br 4)“. A jer se po navedenoj odredbi BKJ zadržavaju „dosadašnji termini“ Kvatri, onda su jesenske Kvatre cijeli tjedan nakon blagdana Uzvišenja sv. Križa, tj. od nedjelje do subote, dakle treći tjedan mjeseca rujna, te se zato u nekim krajevima BiH i Hrvatske opravdano nazivaju – Miholjske kvatre.

Fra Benedikt Vujica ofm, Beograd 2022.

Katolički kalendar se može preuzeti ovdje:

KTA
Sarajevo, 6. listopada 2022.

Povezani članci

Back to top button