Vijesti 2022. godina

SVETO TRODNEVLJE U BANJOLUČKOJ KATEDRALI

Liturgijska slavlja i događanja u Banjolučkoj katedrali i oko nje odvijala su se u okviru aktualnih mogućnosti.

Misu Večere Gospodnje na Veliki Četvrtak predvodio je biskup ordinarij Franjo, uz koncelebraciju pomoćnog biskupa Marka, rektora katedrale preč. Ivana Pere Grgića i još trojice svećenika. Prigodnu homiliju uputio je biskup Franjo. Obred „pranja nogu“ ove godine je izostao, jer nije bilo dovoljno muškaraca koji su bili voljni i spremni za taj obred.

Na Veliki Petak je u katedrali najprije zajednički moljena Jutarnja molitva iz časoslova.

Prije podne je pobožnost Križnog puta predvodio biskup Marko. Klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom trajalo je do obreda Velikog petka koji su bili na večer. Obrede je predvodio biskup Franjo, a sudjelovali su osim pomoćnog biskupa Marka još petorica svećenika. Propovijedao je biskup Franjo.

Cjelodnevno klanjanje pred Presvetim oltarskim sakramentom započelo je na veliku subotu zajedničkim molitvom jutarnje molitve iz časoslova, a završilo početkom slavlja liturgije Bdijenja u kasnim večernjim satima. Nju je predslavio biskup Franjo uz suslavlje trojice svećenika.

Svečanu koncelebriranu misu na Uskrs je predvodio biskup Franjo. S njim su koncelebriralil biskup Marko i četvorica svećenika. Biskup Franjo je održao prigodnu propovijed.

Na svim liturgijskim slavljima je sudjelovalo dosta vjernika. Pjevanje cijele zajednice predvodila je katedralna grupa pjevača potpomognuta redovnicama Družbe klanjateljica krvi Kristove.

Na početku svečane mise na Uskrs biskup Franjo je posebnu dobrodošlicu uputio četirima odraslih osobama, banjalučankama, koje su u liturgiji Uskrsnog bdijenja u centaralnoj banjolučkoj župi Pohoda BDM primili sakramente kršćanske inicijacije iz ruku pomoćnog biskupa Marka Semrena. Zaželio im je Božji blagoslov i ustrajnost u hodu za Kristom kojega su upoznale i zavoljele kao svoga vođu, učitelja i Spasitelja i obećao im molitvu svoju i drugih članova katoliče zajednice u Banja luci.

Na Uskrsnoj misi je – nenajavljen bio nazočan i gradonačelnik Banja luke Draško Stanivuković. Njega je na kraju mise pozdravio biskup Franjo, izrazivši osobnu radost i zadovoljstvo da je u 36 godina svoje biskupske službe konačno prvi puta doživio da gradonačelnik njegova rodnog grada dođe na jedno misno slavlje u katoličku katedralu. I nazočni vjernici su izrazili svoju radost i zadovoljstvo neočekivanim dolaskom i sudjelovanjem na misi gradonačelnika njihovog garada. Nakon kraćeg zadržavanja s vjernicima pred katedralom biskup Franjo se zajedno sa Banjalučkim župnikom i dekanom preč. Vladislavom Žarkom Ošapom zadržao kraće vrijeme s gradonačelnikom Stanivukovićem u ordinarijatu. Obojica su mu, uz drugo iznijeli i neke aktualne probleme i potrebe katoličke crkve na području grada Banja Luka. Gradonačelnik je čvrsto obećao da će te probleme ozbiljno nastojati čim prije rješavati, na čemu su mu i biskup i župnik zahvalili.

U subotu, prije podne u zgradi ordinarijata upriličeno je tradicionalno uskrsno čestitanje biskupima Franji i Marku od strane okolnih svećenika i redovnica. Prigodnu čestitku biskupu Franji i ostalim nazočnima uputio je biskup Marko. Biskup Franjo je u svom zahvalnom odgovoru najprije zahvalio svima na njihovoj trajnoj vrijednosti Kristu i Crkvi i na nesebičnom radu u Gospodnjem vinogradu. Zatim ih je izvijestio o nekim aktualnim događanjima u crkvenom životu biskupije, preporučivši sebe i cijelu biskupiju u njihove molitve.

Biskup Franjo je u danima prije Uskrsa uputio na sve župne urede svoju tradicionalnu Uskrsnu poruku zaduživši župnike da ta poruka bude predočena svim župljanima.
Tekst poruke donosimo u cijelosti.

Na veliki četvrtak je biskup imao tradicionalnu konferenciju za novinare. Na njoj je uputio svoju poruku cijeloj domaćoj javnosti, a osvrnuo s i na neka aktualna događanja u životu i djelovanju Banjolučke biskupije u samom gradu Banja Luci, prvenstveno s obzirom na Europski centar za mir i suradnju u Kući susreta Marija Zvijezda te na najnovije projekte biskupijskog caritasa – dječji vrtić i dr..

TABB
Banja Luka, 17. travnja 2022.