Vijesti 2021. godina

MISIJSKA AKCIJA MIVA 2021.

Nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u BiH mons. Luka Tunjić, svim župama u Bosni i Hercegovini odaslao je dopis prigodom akcije MIVA 2021., kojeg prenosimo u cijelosti:

Poštovani župnici, prijatelji misija!

Misijska akcija MIVA (nabavka prijevoznih sredstava misionarima) je vezana uz spomendan sv. Kristofora, zaštitnika putnika, vozača, pomoraca, oluja… Ove godine slavi se u nedjelju, 25. srpnja ali vi ju možete organizirati i u neku drugu nedjelju ili odrediti vrijeme za prikupljanje sredstava na ovu nakanu. Napominjem da se akcija MIVA prikuplja uz redovite kolekte, izabirući najbolji i najučinkovitiji način. Taj dan je i zahvala Bogu svih vozača u župi za sretno pređene kilometre.

Šaljem vam nekoliko svjedočanstava misionara koji su prošlih godina dobili auto iz čega ćete najbolje iščitati što to njima znači a vjerujem da će vam biti poticaj uključiti se u ovu plemenitu misijsku akciju.

„Hvala svima vama koji sudjelujete u projektu MIVA, koji organiziraju Papinska misijska djela, koji ste nam pomogli nabaviti auto. Auto nam ovdje služi baš za sve: za osobni prijevoz, za prijevoz bolesnika, robe, a zna poslužiti kao hitna pomoć i kao mobilna rađaonica. Putovi su ovdje loši i bez auta smo jednostavno onemogućeni misijski djelovati. Stoga smo zahvalne Bogu, Bezgrešnoj i anđelima, ali i svima vama. Svima veliko, veliko hvala.“ Ovo je svjedočanstvo i zahvala sestara Milosrdnica na Salomonskim Otocima.

„Vozilo u misijama je pravo zlato. Zamislite, u Luhwinji smo bile bez vozila 7 godina, udaljene od grada 100 km, 5 sati vožnje a putevi loši. A sve potrepštine svagdanjeg života su se nabavljale u gradu. Kad smo dobile terenac od Papinskih misijskih djela, veselju nije bilo kraja. Moram naglasiti da vozilo ne služi isključivo zajednici sestara. Ono služi više narodu nego nama sestrama. Prijevoz bolesnika u bolnice, u bilo koji sat, pastoralni pohodi u udaljene kapelanije, opskrbljivanje nužnim potrepštinama seoske zadruge, pastoralni pohodi u udaljene župe za pastoral mladih…jednostavno za sve. Naš auto je ustvari njihov auto. Zato vam ne možemo nikada dovoljno zahvaliti što ste nam darovali auto preko akcije MIVA.“ A ovo je svjedočanstvo i zahvala sestara franjevki u DR Kongo.

Uz ove dirljive zahvale, koje snažno pozivaju i potiču na pomoć, napominjem da imamo još nekoliko misionara koji su na listi čekanja. Koliko će dugo čekati na auto i koliko će dugo čekati navještaj Radosne vijesti te svjedočanstvo vjere naših misionara zavisi i od svakog od nas. Stoga pozivam sve župe da se uključe u evangelizaciju i širenje Kraljevstva nebeskoga i na ovaj način. U izviješću koje ste dobili za prošlu godinu se vidi koje župe sudjeluju u ovoj akciji i da ima puno praznog prostora kod mnogih župa Bosne ali i Hercegovine.

Očekujući vašu suradnju, svima zahvaljujem na dosadašnjoj pomoći i razumijevanju te srdačno pozdravljam u Gospodinu

U Misijskoj središnjici možete naručiti promidžbene materijale: prospekte o akciji MIVA, mirise za auta i naljepnice s likom sv. Kristofora te knjige i druge suvenire i devocionalije.

Mons. Luka Tunjić
Nacionalni ravnatelj PMD BiH