Vijesti 2021. godina

SVETKOVINA VELIKE GOSPE U BANJOLUČKOJ „MARIJA ZVIJEZDI“

U banjolučkoj župi „Marija Zvijezda“ svetkovina Velike Gospe je i ove godine proslavljena svečano i radosno. Njoj je prethodila trodnevna duhovna priprava uz večernje svete mise, koje je predvodio mons. Ivica Božinović, župnik i čuvar svetišta sv. Male Terezije iz Presnača. Na duhovnoj pripravi je sudjelovalo više desetina župljana ali i vjernika iz okolnih banjolučkih župa.

Centralno liturgijsko slavlje u župnoj (nekadašnjoj samostanskoj) crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Nebo predvodio je domaći biskup Franjo Komarica. S njim su koncelebrirali, osim župnika Topića i mons. Božinovića i prelat Drago Balvanović, dugogodišnji misionar u južnoameričkoj državi Peru i fra Dujo Ljevar iz samostana Petrićevac. Asistirao je đakon vlč. Pero Vladić, biskupov tajnik.

-Prije početka liturgijskog slavlja, vjernici su imali mogućnost obaviti sakramentalnu ispovijed.

-Svečanost je počela zajedničkim moljenjem Gospine krunice. Slijedila je svečana procesija sa slikom Marijina uznesenja na Nebo. Za vrijeme procesije biskup Franjo je pjevao Lauretanske litanije, a okupljeni vjernici, koji su ispunili prostranu crkvu, najveću u biskupiji, pjevajući su odgovarali.

U uvodnoj riječi biskup je izrazio radost da se – unatoč još uvijek aktualnoj pandemiji – vjernici mogu  okupljati u crkvama i duhovno se jačati. Pozvao je na zajedničku molitvu također i za one koji nisu mogli doći na misno slavlje kao i za sve prognane i izbjegle banjolučke katolike  koji se nalaze raštrkani po brojnim državama Europe i drugih kontinenata. Podsjetio je na obavezu trajne zahvalnosti banjolučkih katolika dragoj Gospi koja ih je dramatičnim danima progona 1995 godine, upravo pred ovu svoju najveću svetkovinu spasila od fizičkog uništenja.

-U prigodnoj propovjedi, biskup je, oslanjajući se na liturgijske tekstove svetkovine, protumačio službeni crkveni nauk o sadržaju ove, kršćanima svih generacija, najdraže Gospine svetkovine. Presveta Djevica i Bogorodica Marija, ponizna službenica Božja „bila je prva osoba, prvi član ljudskog roda, koja je smjela i mogla iskusiti snagu i plod slavnog uskrsnuća Božjeg i njezinog Sina Isusa Krista, te je njegovom svemoću tijelom i dušom unesena na Nebo.“       Biskup je, nadalje, pojasnio kako se sadržaj današnje Gospine svetkovine ne tiče samo Gospe, nego i nas. On pripada i nama. U njemu je zapisana i naša budućnost, naše apsolutno, definitivno „sutra“, tj. istine – od Boga predviđene – „da se naša životna rijeka, naš zemaljski život ne svršava u praznom ništavilu, u ponoru slijepe sudbine, nego u uskrsnuću i u vječnom življenju“, u zajedništvu Presvetog Trojstva.

-Biskup je, između ostalog, također podsjetio, na veliko pouzdanje u Gospin zagovor koje su pokazivale i danas pokazuju brojne generacije i stotine milijuna kršćana po cijelom svijetu. Pojasnio je kako su i Gospini štovatelji, koji su se tijekom brojnih desetljeća okupljali i danas okupljaju u ovom Božjem hramu, posvećenom Uznesenju Blažene Djevice Marije na Nebo, s jedinstvenim dodatnim dragim naslovom Gospe kao „Zvijezde Jutarnje“ – Marije Zvijezde, pred Gospinim likom iznosili „svoje tjeskobe, boli, probleme, ali i svoje radosti, nade i planove i bili uslišani“. Obodrio je sve nazočne da tako čine i dalje, čime će, ujedno činiti „najbolje što možemo za naše vremenito i vječno dobro, ali i za dobro naših bližnjih – živih i preminulih.“

Pjevanje tijekom mise cijele skupljene zajednice predvodili su pjevači župe Marija Zvijezda, a svirala je Blaženka Ivekić, vjeroučiteljica.

Pri kraju misnog slavlja, nazočnima se poticajnim riječima obratio i misionar Balvanović, kojega je biskup Franjo predstavio kao istinskog Kristovog apostola i dragocjenog predstavnika Banjolučke biskupije na cijelom južnoameričkom kontinentu.

Biskup je zatim podsjetio nazočne, kako su vjernici Banjolučke biskupije duhovno već više godina povezani svakodnevnom molitvom sa najugroženijim dijelom Katoličke Crkve u Sjevernoj Koreji i pojasnio kako su kršćani s cijelog Korejskog poluotoka pozvali kršćane cijelog svijeta da upravo na ovogodišnju Svetkovinu Velike Gospe posebno mole za mirno ujedinjenje korejskog naroda i za slobodu kršćanima u Sjevernoj Koreji. Zatim je predmolio uobičajenu molitvu za korejske katolike koju je još 2017 godine propisao da se moli po cijeloj biskupiji.

-Zatim je biskup, pred slikom Gospina uznesenja, koja je bila izložena u blizini oltara izmolio molitvu Gospi, posebno pripremljenu za ovu prigodu.

-Pri kraju je biskup kratko upoznao nazočne vjernike, kako je prošle jeseni u Mariji Zvijezdi utemeljen Europski centar za mir i suradnju, te pozvao sve na molitvu za budućnost tog novog dragocjenog projekta Banjolučke biskupije. Po završetku slavlja svi su se misari u dvorištu crkve mogli osvježiti okrijepiti dobrotom složnih i agilnih župljana.

Večernju misu je predslavio župnik i gvardijan s Petrićevca fra Domagoj Šimić.

TABB
Banja Luka, 16. kolovoza 2021.