Vijesti 2022. godina

BLAGDAN BOŽJEG MILOSRĐA

U nedjelju 24. travnja, na sam blagdan Božjeg milosrđa svečano je bilo u župi Rođenja BDM Sasina. Naime u župi živi i djeluje zajednica sestara Misionarki Božjeg milosrđa, kojima je apostolat širenje Božjeg milosrđa – djelima, riječima i molitvom. Svečano misno slavlje je predslavio mons. dr. Anto Orlovac uz koncelebraciju župnika preč. Adolfa Višatickog. Na misi su sudjelovale i Misionarke Ljubavi iz Banja Luke i njihovi volonteri, te vjernici iz župe. Prije svete mise sestre su predmolile krunicu i litanije u čast Božjeg milosrđa.

Mons. Orlovac u svojoj propovijedi ističe kroz primjere iz vlastitog iskustva kako je neizmjerno Božje milosrđe prisutno u svačijem životu a napose osoba koje su na smrtnom času, a oni sami ili netko za njih moli milosrđe od Boga za spasenje duše. Božja dobrota i milosrđe imaju uvijek zadnju riječ u našem životu. Upravo sestre koje žive u Sasini žele svjedočiti i donositi ljudima Božje milosrđe. Kroz tekstove iz današnjih čitanja, vidimo da  čovjek koji je u grijehu nema mirnu i čistu savjest, stoga je Isus ostavio svojim učenicima sakrament ispovijedi ili pomirenja.  Ako pristupamo  sakramentu ispovijedi Bog nam sigurno neće uskratiti milosrđe. On je sama nježnost, pun blagosti i ljubavi prema svojim sinovima. Prorok Joel nas poziva „razderite srca svoja, a ne halje svoje“, razdirati haljine je vanjski znak, no mi trebamo činiti promjenu u svome srcu.  Bog je spor na ljutnju, ne kažnjava u svojem bijesu kao što kažnjavaju ljudi, mi smo ljudi spori u praštanju drugima. Ljudima je teže reći oprosti, nego da im se oprašta. Naša ljudska dobrota je ograničena, a Božja je neograničena. Bog se nad zlom ražali, zlo ga žalosti, a ne ljuti. Zlo je od čovjeka, a Boga zlo žalosti, no ipak se ne ljuti na nas nego nas voli i čeka da se pokajemo. Stoga obraćenje čini Bogu veliku radost, jer je sama nježnost i dobrota.

Na samom kraju svete mise župnik preč. Adolf je uputio riječi zahvale mons. Orlovcu na dolasku i prigodnim riječima koje je uputio u današnjoj homiliji, sestrama i vjernicima. Istaknuo je kako je naša župa jedinstvena po tome jer su u njoj trajno pohranjene moći (relikvije) svete Faustine Kowalske, poljske redovnice, kojoj se ukazao Milosrdni Isus i rekao da naslika sliku Isusa kojemu iz probodenog srca teku krv i voda, na spasenje cijeloga svijeta. Sestre su svećenike i redovnice kao i sve vjernike koji su bili na misi pozvale na zajednički objed i druženje u župnoj kući.

TABB
Banja Luka – Sasina, 25.4.2022.