Vijesti 2021. godina

PROSLAVLJEN BLAGDAN SVETE FAUSTINE KOWALSKE U ŽUPI ROĐENJA BDM SASINA

U utorak, 5. listopada 2021., svečano je bilo u župi Rođenja BDM Sasina, proslavljen je blagdan svete Faustine Kowalske, poljske redovnice čije se relikvije nalaze u toj župi. Naime, sveta Faustina je zaštitnica redovničke zajednice koja djeluje u župi Sasina, Misionarke Božjega Milosrđa. Svečano misno slavlje predvodio je mons. dr. Anto Orlovac, biskupski vikar, uz sudjelovanje župnika u Sasini preč. Adolfa Višatickog te p. Tomislava Topića, župnika u Šimićima.

Na misnom slavlju sudjelovala je nekolicina vjernika koji su došli moliti svetu Faustinu za zagovor i pomoć. Krunicu Božjega milosrđa prije mise i pjevanje  predvodile su sestre iz zajednice.

Propovjednik je u prigodnoj i sadržajnoj propovijedi istaknuo život i djelo svete Faustine Kowalske. Naime, sveta Faustina je rođena 25. kolovoza 1905. kao Helena Kowalska, u selu Glogowiec, u blizini Lodza (Poljska) u siromašnoj obitelji Marianne i Stanislawa. Stupila je kao mlada djevojka s dvadesetak godina u Kongregaciju Naše Gospe od Milosrđa, te tamo ostaje do svoje smrti u 33. godini života. Velika mističarka i predana redovnička duša poslušnosti samom Isusu na njegov zahtjev pokušava širiti svijetu Božje milosrđe. Kao zadatak ima naslikati sliku Milosrdnog Isusa i naučiti druge moliti krunicu Božjega milosrđa. Sveta Faustina prešla je u vječnu radost svojega nebeskog Oca na današnji dan 5. listopada 1938. Veliki papa Ivan Pavao II., njezin sunarodnjak koji je i sam je bio apostol milosrđa, proglasio ju je blaženom 8. travnja 1993., a svetom 30. travnja 2000. i  istodobno proglasio blagdan Božjega Milosrđa. Tako je sveta Faustina postala prvom sveticom trećeg tisućljeća. Mons. Orlovac je istaknuo misao svetoga Mateja apostola: „Bogu je draže naše milosrđe, prema drugima, nego najbolja i najsavršenija žrtva koju možemo prinijeti.“ I na kraju homilije: „Blago milosrdnima oni će zadobiti milosrđe“.

Na kraju misnog slavlja župnik preč. Adolf je pozdravio sve nazočne i zahvalio svećenicima, redovnicama i vjernicima, što su bili dio današnjega slavlja. Zrake milosrđa su obasjale župu Sasina i Banjolučku biskupiju, te nam je Bog podario veliki dar u ovom nesretnom vremenu punom nemilosrđa i zla, jednu takvu milost da se na našim prostorima nalazi relikvija, dio tijela, svetice koja je svoj život dala za širenje milosrđa i pobožnosti prema Milosrdnom Isusu.

Nakon svečanog blagoslova i završne pjesme našoj nebeskoj Majci Mariji, slavlje se nastavilo u župnom dvorištu.

TABB
Sasina, 6.10.2021.