Vijesti 2022. godina

BLAGOSLOV POLJA U NOVAKOVIĆIMA

Na Drugu uskrsnu nedjelju, poznatu kao Nedjelja Božjega milosrđa koju je po tom nazivu ustanovio sam sveti papa Ivan Pavao II., 24. travnja o. g., u 11 sati, upriličen je tradicionalni blagoslov polja u Novakovićima zajedno sa svetom misom koja je bila održana u kapelici Srca Isusova i Marijina u spomenutom naselju. I ove je godine, uza sve svoje obveze, ovome posebnom slavlju mogao nazočiti naš domaći biskup mons. Franjo Komarica koji je zajedno sa domaćim župnikom i petrićevačkim gvardijanom fra Domagojem Šimićem predslavio svetu misu. Sam obred blagoslova polja predvodio je župnik fra Domagoj koji je kroz četiri postaje zajedno s nazočnim vjernicima molio da nas Gospodin oslobodi i od kuge, gladi i rata ali i od pandemije korone koja ovih posljednjih godina hara svijetom. Između ovih postaja molilo se litanije svih svetih te se zazivao Božji blagoslov na polja i usjeve prema tradicionalnom obrascu koji se moli tom prigodom.

Nakon obreda blagoslova uslijedilo je u kapelici euharistijsko slavlje.

Obredu blagoslova i misnom slavlju nazočio je lijepi broj domaćih vjernika, njih oko dvadesetak, od kojih su neki pristigli iz Zagreba i drugih krajeva ali su porijeklom iz Novakovića.

U svojoj propovijedi biskup Franjo je istaknuo važnost svete mise za sve vjernike, što je i sam Drugi Vatikanski Koncil istaknuo kao prevažnu stvarnost kršćanskog života. Zapravo samo središte i izvorište čitava kršćanskog života i čitave Crkve jest upravo Euharistija. Upravo nam iz svete mise izviru milosti potrebne za naš život, istaknuo je biskup, te je naglasio kako nam je Isus upravo sebe darovao u svetoj Pričesti i tu nam najviše iskazao svoju ljubav. Njegova bezuvjetna ljubav koja se najviše pokazala upravo u žrtvi na križu, traži i našu otvorenost. Biskup je podsjetio kako smo se za vrijeme samog obreda blagoslova polja prekrižili doslovce 64 puta. Znakom križa unosimo blagoslov u svoj život i time svjedočimo da smo Kristovi. Budući da je Druga uskrsna nedjelja proglašena još od svetog pape Ivana Pavla II. i nedjeljom Božjeg milosrđa, mons. Komarica, istaknuo je važnost podsjećanja na samu Božju bit a to je milosrđe. Naš Bog jest milosrđe, i On nam u svom milosrđu dolazi te je upravo iz milosrđa poslao svoga Sina koji je za nas umro na križu i time nam pokazao svoju neizmjernu bezuvjetnu ljubav, naglasio je biskup. Podsjetivši da je prije nekoliko godina Banjalučka biskupija preko svih svojih župa učinila posebnu posvetu Božjem milosrđu, potaknuo je nazočne vjernike na ovu pobožnost koja svoje temelje ima u privatnim objavama koje je u prvoj polovici 20. stoljeća dobila poljska redovnica i mističarka, sveta Faustina Kowalska, preko koje se proširila pobožnost Božjem otajstvu milosrđa sa posebnom krunicom, devetnicom te drugim oblicima pobožnosti.

Nakon svete mise upriličeno je druženje ispred kapelice za sve nazočne na kojem su prigodnim iznenađenjem, hranom i pićem, gosti pristigli iz Zagreba i domaći žitelji Novakovića počastili sve koji su uzveličali svojom prisutnošću ovogodišnje tradicionalno slavlje. Ovime su jasno dali doznanja da je zajedništvo među vjernicima itekako veliki plod Božjega blagoslova kojeg uvijek iznova trebamo tražiti i za njega biti otvoreni.

Izvor: Dario Ribić
Petrićevac, 26. travnja 2022.