Vijesti 2022. godina

PROSLAVLJEN SVETI ANTE PADOVANSKI U ŽUPI STRATINSKA

Župa sv. Ante Padovanskog u Stratinskoj proslavila je i ove godine svoga nebeskog zaštitnika. Euharistijsko slavlje predvodio je Fra Dominko Batinić, župnik u župi sv. Josip u Trnu. Ovogodišnja proslava Svetog Ante Padovanskog u Stratinskoj okupila je mnogobrojne vjernike hodočasnike, potomke Stratinjana koji su organizirano osim iz BiH došli i iz Bjelovara, Novske, Daruvara, Zagreba i drugih dijelova Hrvatske i  europskih zemalja.

Nakon svetopisamskih čitanja i naviještenoga Evanđelja, fra Dominko je u prigodnoj propovijedi posebno istakao život svetog Ante. Opisao je životni put svetog Ante od rodnog Lisabona do Padove gdje je završio ovozemaljski život u svojoj 36. godini. Njegovu privrženost Isusu Kristu kojeg stavlja u središte života i misli, djelovanja i propovijedanja.

Na kraju misnog slavlja fra Dominko je zahvalio svima koji su na bilo koji način pomogli u proslavi blagdana Sv. Ante. Zahvalio je župljankama župe Trn koje su pripremile crkvu za ovo misno slavlje. Fra Dominko je zahvalio svim hodočasnicima što su svojim prisustvom uveličali ovo misno slavlje. Posebno je pozdravio potomke  župljana iz Stratinske koji su došli iz raznih dijelova svijeta, prvenstveno Hrvatske, gdje ih sad većina živi. Posebno je istaknuo i zahvalio se što ne zaboravljaju svoje pretke i korijene odakle su potekli.  Pohvalio je organiziranost kojom su potomci Stratinjana uredili groblje u Stratinskoj te održavanje groblja na Debeljaku. Fra Dominko je naglasio da se i dalje prikupljaju sredstva za održavanje grobalja kako bi bili dostojanstveno počivalište naših predaka.

Nakon završnog obraćanja vjernicima,  Fra Dominiko  je zazvao Božji blagoslov i zaštitu svetog Ante Padovanskog za sve prisutne vjernike i njihove obitelji te ih pozvao da se nakon mise zadrže u dvorištu crkve na pučkom druženju.

TABB
Stratinsa, 16. lipnja 2022.