Vijesti 2021. godina

KATOLIČKA ZAJEDNICA U BANJOLUČKOJ ŽUPI POHODA BLAŽENE DJEVICE MARIJE PRIPREMILA SE TIJEKOM DOŠAŠĆA ZA SLAVLJE BOŽIĆA

Župljani župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci pripremali su se na slavlje najradosnijeg blagdana Božića cijelo vrijeme Došašća.

Na Mise Zornice, slavlje u šest sati, svakodnevno je dolazilo pedesetak marljivih župljana iz Banje Luke i okolnih župa. Euharistijska slavlja su naizmjence vodili različiti svećenici koji su u svojim homilijama poticali vjernike na duhovnu pripravu za Božić i božićne blagdane. Svete mise su predvodili: mons. Ivica Božinović, fra Domagoj Šimić, Fra Tomislav Svetinović i o. Zvonko Topić. Riječi dobrodošlice njima i okupljenim vjernicima redovito bi uputio župnik i banjolučki dekan preč. Žarko Vladislav Ošap.

U prvom tjednu Došašća posebno su se razveselili najmlađi župljani dolaskom sv. Nikole koji je, uz prigodni program vjeroučenika, podijelio paketiće za 33 mališana i učenika.

Na drugu nedjelju Došašća predstavljeno je župnoj zajednici šestero ovogodišnjih katekumena koji će primiti sakramente kršćanske inicijacije na Misi uskrsnoga bdijenja 2022. godine.

Na treću nedjelju Došašća s. Mara Župarić, Klanjateljica Krvi Kristove, je predstavila katolički duhovni program za žene svih dobi pod naslovom „Magnify 90 – 90 dana s Marijom do Uskrsa“. Program je posebno prisutan među Hrvatima katolicima u Australiji i Kanadi, gdje je s. Mara godinama djelovala. Sada ga je predstavila i u Europu odnosno u BiH te ga započela u ovoj Gospinoj crkvi i župnoj zajednici. Odazvao se lijep broj članica župne zajednice od kojih se nekoliko njih upisalo u ovaj program sa željom da u svoj život uključe prigodne pobožne poticaje moleći Božji blagoslov po zagovoru ponizne službenice Bogomajke Blažene Djevice Marije.

Župna zajednica je posebno bila radosna na četvrtu nedjelju Došašća kada je liturgijsko pjevanje tijekom Svete mise animirao pjevački zbor „Viteški akordi“ koji su došli u organizaciji podružnice HKD Napredak u Banjoj Luci. Došlo je 14 članova iz Viteza pod ravnanjem prof. Olge Krezić pa je poslije Svete mise upriličen i božićni koncert tijekom kojeg je spomenuti izbor otpjevao 15-ak božićnih pjesama.

„Radost su dodatno doživjeli i naši bolesnici (njih 30) koje smo obilazili, podjeljujući im sakramente ispovijedi i pričesti te prigodne obiteljske pakete koje je donirala jedna gospođa. Župna zajednica na također prikupljala tijekom cijelog Došašća priloge koji će biti upotrijebljeni za pomoć potrebnima. Radosno idemo u susret božićnim blagdanima koje ćemo početi slaviti Misom bdijenja u 20.00 sati, a poslije Mise bit će prigodno bratsko-sestrinsko druženje“, poručio je župnik Ošap.

KTA
Banja Luka, 24. prosinca 2021. godine