Vijesti 2022. godina

SAHRANJENA LJUBA (SEKA) MRŠIĆ, R. KOMARICA, SESTRA BANJOLUČKOG BISKUPA FRANJE

U srijedu, 17. kolovoza 2022. na mjesnom groblju Podorljak u župi Rogoznica, u Šibenskoj biskupiji, sahranjena je Ljuba (Seka) Mršić, r. Komarica, prognanica iz Banje Luke, sestra banjolučkog biskupa Franje., koja je umrla u 85. godini života.

Istoga datuma prije 11 godina (2011.) sahranjen je na istom mjestu i njezin muže Joso, također prognanik iz Banje Luke.

Misu i sprovodne obrede predvodio je pokojničin brat biskup Franjo, uz koncelebriraju domaćeg župnika don Filipa Rogića. Uz djecu, unučad i rodbinu te župljane iz te župe na misi je sudjelovala i molitvena skupina iz župe Kaštel Novi, gdje s obitelji živi pokojničina kćerka Slavica i gdje je u Domu za nemoćne ljude proboravila posljednja dva mjeseca i pokojna Ljuba.

U propovijedi je biskup ukratko protumačio svetopisamska čitanja, osvijetlivši njima i životni put pokojnice. Kao jedno od najstarije djece u kršćanskoj obitelji s brojnom djecom, odgajana od svojih plemenitih, požrtvovnih i pobožnih roditelja, od svoje rane mladosti pomagala je roditeljima u podizanju odgajanju i školovanju svoje mlađe braće i sestara. Biskup Franjo nije propustio spomenuti kako je ona i njega kao dječaka, umjesto spriječenih roditelja, dopratila do tadašnjeg banjolučkog biskupa kad je on bio odlučio krenuti putem Kristova zova u svećeništvo.

Spomenuo je i njezino vjerodostojno i zauzeto kršćansko djelovanje u novoj sredini svoga kršćanskog braka, što ju je karakteriziralo i cijelog njezinog daljnjeg života. Naveo je također i brojne križeve koje je sa svojom obitelji osobno morala podnositi: od teškog prometnog udesa, koji je skrivio nesavjesni vozač, a čije posljedice je morala nositi više od pet decenija svoga života, preko nasilnog progona iz njihovog obiteljskog doma tijekom ratnih godina u potpunu neizvjesnost, do bolesti i  smrti njezina muža i jednog od sinova, te konačno i vlastite bolesti koju je podnosila s velikom strpljivošću i predanjem u volju Božju. Zaključio je zahvalom Bogu što je pokojnicu dao za suputnicu i pomoćnicu mnogima u njezinoj životnoj sredini na njihovom zemaljskom putovanju prema vječnosti. Zajedno s vjernicima preporučio je njezinu dušu Božjem milosrđu i nagradi, koju je On obećao svima koji mu vjerno i postojano služe. A pokojnica je bila u svojoj i ranijoj i novoj životnoj sredini poznata kao vjerodostojna kršćanka.

To je naglasio i u svome dirljivom oproštajnom govoru i njezin dugogodišnji župnik Rogić koji ju je dobro poznavao i u njezinoj bolesti često posjećivao donoseći joj svete sakramente.  Naglasio je posebno njezinu veliku ljubav prema svetoj misi, koja joj je jako  nedostajala u njezinoj bolesti, i njezinu trajnu molitvu za svećenička i druga duhovna zvanja.

TABB
Rogoznica, 19. kolovoza 2022.